Októberi olasz nyár
november 27, 2019
Sziasztok!
A hagyományosan családi utazással töltött októberi hosszú hétvégén ezúttal a híres csizma sarkához mentünk: Barit és környékét barangoltuk be.
Forrás: Saját fotó - Polignano a Mare |
Odaérkezésünk napján egyből a szállodánkat kerestük meg. Az óvároson belül volt, ahova nehézkesen lehetett bejutni autóval, és parkolóhely is leginkább csak az ott lakóknak volt felfestve, így gyalog közelítettük meg az apartmant. A legjobb, amit el tudok mondani róla, hogy közel volt nagyjából mindenhez, amit Barin belül meg akartunk nézni, ám sajnos több pozitív tulajdonsága már nem volt. Három éjszakát sokkal rosszabb helyeken is el lehet tölteni ez tény, de ha bárki érzékenyebb a tisztaságra, a kényelmes ágyra és a megfelelő ellátásra, akkor azért fel tudott volna sorolni pár hibát.
Szerencsére még volt lehetőségünk világosban bejárni a környék egy részét már a legelső napon. Egyből ettünk egy hatalmas adag fagyikelyhet, ami az egyik legfinomabb volt, amit életemben kóstoltam, és természetesen belevetettük magunkat a sikátorok rengetegébe. Nem volt konkrét úti célunk, csak bolyongtunk, szívtuk magunkba a látványt, a szagokat, az egész hely hangulatát. Bari óváros része nagyon zegzugos, pont olyan, mint amilyet a szó hallatán elképzel az ember. A házak külseje koszos volt, néhol grafiti mintázta, de nagy részüket úgyis eltakarták a száradni kirakott ruhák. Egy-egy kanyar után arcon csapott minket a vizelet szaga, csak azért, hogy a következő utcán már az egyik étteremből kiszállingozó tengeri herkentyűk és sokféle fűszerek illata kápráztasson el.
Forrás: Saját fotó - Bari központjában |
|
Sok helyen a bejárati ajtó elé, a szűk utcára tettek ki asztalokat, székeket és a szomszédok összegyűltek esténként, hogy ott beszéljék meg, kivel mi történt. Hétköznap voltunk Bariban és őszintén nem tudom, hogy iskolai szünet volt e vagy sem, de tény, hogy este tízkor is olyan vígan kergetőztek a kis gyerekek az utcákon, mintha csak ebéd után lettek volna. A másik kedvenc képem pedig az volt, amikor két idős hölgy, egymással szemben helyezett ki asztalokat és az ott sétálók előtt gyúrták a tésztát és készítették el az apró, többnyire kagyló formájú ropogtatnivalót.
Barira - mint Dél-Olaszországra általában - nagy szegénység jellemző. Talán ezért nem olyan népszerű turistacélpont, mint az északi városok, ám pont emiatt sokkal jobban beleélheti magát az ide látogató a helyiek életstílusába. Hangosak, igénytelenek, úgy viselkednek, mintha övék lenne a világ, még akkor is ha egy omladozó épületben élnek. Miért olyan szimpatikus mindez? Mert egyszerűen érezni lehet rajtuk a szabadságot. Látni a szemükben, a mozdulataikban, hallani a hangjukon és kivenni a szavaikból még úgy is, hogy nem tudok olaszul.
Forrás: Saját fotó - Tésztakészítés olasz mamma módra |
Annak ellenére, hogy Bari elvarázsolt a sikátoraival és az igazi, olasz lendületével, a nyaralás alatt meglátogatott városok közül valójában Bari tetszett a legkevésbé.
Az útitervünk az volt, hogy az ott töltött teljes két napunkon két-két várost fogunk meglátogatni. Először a csizma orra felé mentünk, beljebb a dél-olasz vidéken. Materát látogattuk meg, azon belül is a Sassi di Matera területet, ami a barlanglakásokról vált híressé. Egy kis utánaolvasásnak köszönhetően megtudtuk, hogy a régen ott található barlangrendszerekben már az őskorban is éltek, ám ami igazán megdöbbentő, hogy az 1950-es években is, ám akkor sem volt áram és víz. Ennek köszönhetően rendkívül nagy mocsokban éltek az emberek, sokan a higénia nélkülözésének köszönhetően haltak bele betegségekbe. A képzeletemben egy rendkívül veszélyes környék bontakozik ki, ahova simán oda tudom képzelni Hasfelmetsző Jack olasz verzióját is. Végül a kormány döntött: a lakosokat átköltöztették egy modernebb negyedbe, ám az üresen hagyott barlanglakások állapota így nagyon leromlott. Végül a terület megmentésének érdekében egy új programot indítottak el, ami odáig vezetett, hogy a Sassi di Matera jelenleg az UNESCO Világörökség része. Persze, többek között ennek is köszönhető, hogy mostanra már felújított barlanglakások között sétálhatunk. Több, apró kis apartman nyílt a környéken és a domb tetején, a fantasztikus kilátásnak is köszönhetően valószínűleg nem egy-két forint egy ingatlan. Mégis, ahogy a lépcsőkön kapaszkodsz felfelé és bolyongsz a lakások között, el lehet képzelni, hogy ez az egész hogy festett pár évtizeddel ezelőtt. Néha beleborzongtam a gondolatba, ám pont ezért volt kifejezetten izgalmas meglátogatni ezt a várost.
Forrás: Saját fotó - Sassi di Matera |
Forrás: Saját fotó - A barlanglakások városa |
Forrás: Saját fotó - Több ház tetején látható valamilyen minta |
Forrás: Saját fotó - Kilátás a tetőről... a tetőkre |
Én és egyik kedves rokonom olyan utazók vagyunk, hogy szívesen utánaolvasunk, hogy hol is járunk éppen. Ezért a Matera és Alberobello között megtett úton kiderítettük, hogy honnan is jött a kőből épült házak ötlete. Persze ma már felújított és szerkezetileg is megerősített verziójukat láthatjuk a legtöbbnek, de eredetileg pont az volt a céljuk ezzel az "építészeti stílussal", hogy az épületek minél hamarabb elbonhatóak legyenek. Ugyanis ezek csak kőből épültek fel, mindenféle kötőanyag használata nélkül. Miért volt erre szükség? Egészen elképesztő történet. Alberobello területe régen egy gróf tulajdonában állt. Még nem tudom eldönteni, hogy jó vagy rossz karakter az övé ebben a történetben. Egyrészt, segített az ott élő parasztoknak és a környékről odamenekülőknek letelepedni, azonban kikötötte, hogy csak olyan házakat építhetnek maguknak, amiket könnyen el lehet bontani, majd azt követően újra felépíteni. Ezzel akarta elkerülni, hogy a területén elhelyezkedő házak után magasabb adót kelljen fizetni. Igen, jól értitek: amikor jött az adóellenőr, az emberek szépen lebontották a lakhelyüket, majd távozása után újra felépítették azt. Persze aztán kiderült az adócsalás és az akkori király börtönbe is záratta a grófot, a házak azonban továbbra is fennmaradtak, így biztosítva, hogy ez a történet soha ne merüljön feledésbe. Elképesztő leleményesség, azt azért be kell ismernünk.
Forrás: Saját fotó - Az "elbontható" házak ma már így néznek ki |
Forrás: Saját fotó - A titkos öböl |
Forrás: Saját fotó - Néhány halászon kívül nem volt ott senki |
Forrás: Saját fotó - A sziklákon egész messzire el lehetett sétálni az öböl mentén |
Forrás: Saját fotó - Monopoli virágos városa |
Forrás: Saját fotó - Monopoli fehér lakásai nagyon hangulatossá teszik a tengerparti várost |
Forrás: Saját fotó - Lesem a delfineket |
Forrás: Saját fotó - Kilátás az öböl partjáról |
Forrás: Saját fotó - Polignano a Mare öble madártávlatból |
Utolsó esténket ismét Bariban zártuk egy csodás vacsorával, még egyszer utoljára bejártuk a környéket és hallgattuk a zsibongó családokat, akik elfoglalták a szűk utcákat, kerülgettük a szaladó gyerekeket, és magunkba szívtuk a tenger sós illatával keveredő éttermi illatokat is.
Ó, Olaszország! Én még mindig nagyon imádlak!
Források:
0 megjegyzés